Activities

CONFERENCES8 Nisan 2016 tarihinde Dr. Sofiya ZAHOVA (Sofya Bilimler Akademisi) “Avrupa’da Roman Edebiyatı”

8 Kasım 2017 tarihinde (Başbakan Başdanışmanı) Dr. Necdet SUBAŞI "Bir Sosyal Gerçeklik Olarak Romanlar"

18 Aralık 2017 tarihinde (Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi) Doç. Dr. Emine DİNGEÇ "Osmanlı'da Kıptîler"

18 Nisan 2018 tarihinde (Beykoz Üniversitesi Öğretim Üyesi) Dr. Öğr. Üyesi Egemen YILGÜR "93 Harbi ve Muhacir Romanlar"

 

WORKSHOP


BALKAN ROMAN GENÇLERİ GELECEK İÇİN BULUŞUYOR
(27-30 EKİM 2015)

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından desteklenen, Balkon Romanları Derneği (BAROM) aracılığı ile yürütülen “Balkan Roman Gençleri Gelecek için Buluşuyor” adlı proje Üniversitemiz ev sahipliğinde 27-30 Ekim 2015 tarihleri arasında Balkan Kongre Merkezinde yapılmıştır. Dört gün süren programa birçok Balkan Ülkesinden Roman gençler katılmıştır.

 

 

‘‘BALKANLARDAKİ ROMANLAR’’ TOPLANTISI
(04 Haziran 2015)

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının düzenlediği Balkanlar’da Romanlar konulu toplantı 04 Haziran 2015 tarihinde Üniversitemiz Meriç Kenarı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Necdet Mustafa, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük, Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Başkanı Musa Serdar Çelebi, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Rıdvan Canım, Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının yetkilileri, akademisyenler, Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EDROM) ve Balkan Romanları Derneği (BAROM) temsilcileri katıldı.

 

ROMAN ÇALIŞTAYI

(14 ŞUBAT 2015)

 

Roman Çalıştayı, Trakya Üniversitesi, Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Balkan Roman Federasyonu (BAROM) ve Edirne Roman Kültürünü Araştırma, Geliştirme ve Yardımlaşma Derneği’nin (EDROM) işbirliği ile Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda 14 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

TRAKYA’DA YAŞAYAN VE ÖĞRENİM GÖREN ROMAN ÖĞRENCİLERİN SORUNLARININ TESPİTİ ÇALIŞTAYI

(23 EYLÜL 2016)

Trakya’da Yaşayan ve Öğrenim Gören Roman Öğrencilerin Sorunlarının Tespiti Çalıştayı 23 Eylül 2016 tarihinde Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü organizasyonu ile gerçekleştirilen çalıştayda Türkiye’nin farklı üniversitelerinde okuyan Roman öğrenciler bir araya geldi. Yuvarlak masa toplantıları düzenlenen çalıştayda öğrenciler, yaşadıkları sorunları dile getirdi. Bu sorunlar bir rapor haline getirildi.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTEMİZDEN ORTAK ÇALIŞTAY
(17-18 Ocak 2018)

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz ev sahipliğinde 17-18 Ocak 2018 tarihleri arasında Roman çocukların eğitime devamlılığını sağlamak amacıyla çalıştay gerçekleştirildi.

 

OTHER ACTIVITIES

 

KAKAVA/HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ PROGRAMI

(3 Mayıs 2018)

 

Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği “Kakava Hıdırellez Şenliği”, 3 Mayıs 2018 Perşembe günü, Balkan Kongre Merkezi’ndeki bir dizi etkinlikle gerçekleştirildi.

SOSYAL MEDYA OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ

Enstitümüz bünyesinde Dezvantajlı kadınlara yönelik sosyal medya okuryazarlığı eğitimi verildi. HABİTAD derneği ile yapılan ortak çalışma enstitümüz toplantı salonunda gerçekleştirildi. Düzenlenen eğitime yirmi dezavantajlı kadın katıldı.

İSVEÇ ARAŞTIRMA GEZİSİ (23-26 EKİM 2015)

Roman Gençlik Derneği’nin yapmış olduğu “Deneyimlerle Öğrenme” projesi kapsamında Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü olarak İsveç’e araştırma gezisi gerçekleştirilmiştir.

 

 

PUBLİCATİONS

OSMANLI ROMANLARI KİTABI

Trakya Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim SEZGİN tarafından hazırlanan «Osmanlı Romanları Sosyal ve Ekonomik Hayatla İlgili Belgeler» isimli kitap çalışması Temmuz 2015 tarihinde Enstitümüzün yayını olarak basılmıştır.

This content was issued on 18.01.2019 and has been viewed for 308 times.